
Az oldal hasábjain már többféle hardver, periféria is megfordult. Legyen szó fejhallgatókról, egerekről, billentyűzetről vagy épp monitorról. Ezúttal azonban újabb kategóriát boncolgatunk. Nem titok, hogy manapság már az Intel i5 és Ryzen 5 processzorok is elég szép fogyasztással, s ennek köszönhetően hőtermeléssel üzemelnek. Az AMD egy fokkal még mindig jobban menedzselhetőnek tűnik, míg az Intel i7-eket már szinte lehetetlen lehűteni közönséges léghűtőkkel. Nem véletlenül élik aranykorukat a kompakt vízhűtések. Több gyártó is képviselteti magát a piacon, de nem sokan jelentkeztek saját megoldással. A cégek (pl. Lian Li, NXZT) az Asetek megoldásait használják, ám van pár márka, mely egyedi konstrukciókkal jelent meg a boltok polcain. Ezek közé tartozik az Arctic méltán híres Liquid Freezer II szériája.
Nézzük is, hogy mit tud a Liquid Freezer II 360!
Kis csalással indulok, hiszen a gépemben lassan 2 éve a 240-es kistesó teszi, tette a dolgát. Éppen ennek köszönhetően azonban átfogó képet kaphatunk, hogy mérhető-e különbség egy teljesen elengedett fogyasztással rendelkező 12700 esetében a két méret között.
A doboz és a tartalma
Az Arctic nem vitte túlzásba a design,t maradtak a letisztult vonalnál. Én ezt jobban kedvelem, mint a felesleges (ál)gamer elemekkel telepakolt ábrázolásokat. Láthatjuk a termék PNG képét, néhány extra információval és díj jelöléssel karöltve. Sötét és világosabb kék háttér váltogatja egymást a dobozon. Könnyedén megkülönböztethetjük ennek köszönhetően a „sima” és RGB modelleket, hiszen azok doboza is szivárványszínben úszik, nem csak a ventilátorok.
A dobozban az alábbi alkatrészeket találjuk meg az AiO-n kívül:
- 4 db Intel 2066, 2011(-3) távtartó
- 4 db Intel 12700, 1200, 115X távtartó
- 4 db AMD Socket AM4 csavar
- 4 db AMD Socket AM4 távtartó
- 4db anya
- 12 db csavar a radiátor rögzítéséhez
- 12 db csavar a ventilátor rögzítéséhez
- 2 db csavar a Mounting Cliphez
- 8 db fém alátét
- 4 db műanyag alátét
- 4db papír alátét az Intel LG 1700 foglalathoz
- 4db papír alátét a BackPlate LG1700 backplate-hez
- 2 db Mounting Clip Intelhez
- 2 db Mounting Clip AMD-hez
- 4 db anya a hátlaphoz
- 4 db gumigyűrű
- 1 db fém hátlap LGA 1700, 1200 és 115X foglalatokhoz
- 0.8g MX-5 paszta
Belül sem viszi túlzásba a dobozolást az Arctic, egyszerű karton elemek választják el az AiO hűtőt a tartozékoktól. A fentebb felsorolt kiegészítőket pedig egy külön zacskóban találjuk.
A hűtő
Mivel kompakt rendszerről beszélhetünk, így gyárilag készre kábelezve, összekötve találjuk a radiátort és a pumpát/blokkot. A cég ráadásul a CPU és (ARGB modellek esetében az ARGB) csatlakozót is elvezette az ezeket összekötő csövekben, így nem kell a fél házon átvezetnünk, hogy az alaplapunkra csatlakoztathassuk a hűtőt. A radiátoron Arctic P12 ventilátorok kaptak helyet, így sem a zajjal, sem pedig a teljesítménnyel nem lesz bajunk.
A radiátor mérete nem csak hossz irányban tekintélyt parancsoló, hanem bizony vastagságban is. Az átlaghoz képest a 240/360-as példányoknak sincs oka szégyenkezni, míg a 280-as kifejezetten vastagnak számít és emiatt a kompatibilitása is oda kell figyelni. A radiátor kinézetét sem vitte túlzásba a cég, egy Arctic logó díszíti csupán a komponenst, szép letisztult ez is.
A pumpa és maga a CPU-ra illeszkedő blookrészen nem találunk hatalmas logót, netán LCD kijelzőt. Ellenben a pöttömnyi VRM ventilátor azonnal elárulja, hogy ARCTIC termékkel van dolgunk. Ez a design megosztó lehet, hiszen nem feltétlenül a leggémerebb, legcsicsásabb megoldás. Nincs kijelző vagy RGB színárban úszó körvonal. Remek kérdés, hogy inkább a megbízhatóság és a teljesítmény vagy a kűlcsín számít-e jobban. Ezt mindenkinek magában kell eldöntenie, mindkét oldalt meg lehet érteni.
A felszerelés
Pár perces műveletről beszélhetünk, főleg, ha felkészülten érkezünk a gépházhoz. LGA 1700-as foglalatú a processzorom, így ennek megfelelően felkerült a fém Backplate az alaplap hátoldalára, majd a roppant részletes manualnak köszönhetően a többi lépés is adta magát. Mozgóképek segítik a kezdő felhasználót is, gyakorlatilag lehetetlen rosszul felszerelni az egységet, ha kicsit is odafigyelünk.
Az AiO szerelés legnagyobb hibáját érdemes lehet megemlítenünk. Sokan nem is a konkrét szerelésnél véreznek el, mégsem mérnek jó hőfokokat. Az ok? A fentebb is látható matricát elfelejtik levenni az Arctic (vagy bármelyik) hűtőről, így gyakorlatilag a CPU és a hűtő között nem keletkezik kontakt, melynek köszönhetően nagyon körülményesség válhat a hő elszállítása.
A Liquid Freezer II bekötése sem igényel nagy tudást, hiszen egy 4-pines csatlakozóba kell csak beledugnunk a kábelt. Sokan azonban reflexből a PUMP headerbe dugják, lévén vízhűtés került a gépbe. Az ARTIC hűtőknél azonban a CPU_FAN headert kell választani, hiszen ekkor tudja az alaplap megfelelően szabályozni a pumpát és a ventilátorokat. Ha a PUMP-ra kötjük rá, akkor konstants 100%-on járatja a ventilátorokat és a pumpát is a gépünk, mely egyrészt felesleges, másrészt pedig jelentősen csökkenti az élettartamát is.
Az eredmények
A hűtőre így már nem várt más, mint a szó szerinti megizzasztás. A diagrammon a 240-es változat eredményeit is leolvashatjuk. A szoba hőmérséklete, a ventilátorok, a használt paszta (a cég MX-5-öse) és a tesztalkalmazások is azonosak voltak, így tényleg csak a hűtők egyéni teljesítménye és a radiátorok szólt bele a dologba.
A processzor bár nem „K-s” példány, teljesen kiengedve csücsült a Z690-es alaplapba. Így a maximális fogyasztása nem 125W környékén, hanem jóval feljebb, 210W felett alakult. Alapvetően négy felhasználási területen kerültek megmérettetésre az egységek.
- Prime 95 – Abszolút kínzás, ilyen leterheltséggel nem igazán fog találkozni sosem a processzorunk – 210W-os fogyasztás
- Cinebench R23 – Ez a mérési is a határokat feszegeti, valószínűleg az itt kapott értékek azok, amikkel a processzorunk teljes kihasználtsággal találkozhat a mindennapok során – 160W
- 3DMark – Itt a játékok alatti „maximális” fogyasztást igyekeztünk szimulálni, az esetek nagy részében még ennél kevesebbel is beéri majd a processzorunk – 120W
- Idle – Pár böngésző ablak és alkalmazás megnyitva, a gép gyakorlatilag pihen – 10-25W közötti fogyasztást
Jól látható, hogy a 240-es példány is megbirkózik még a Prime 95 210 wattos fogyasztásával, ám sok tartalék már nincs benne. A 360 azonban nagy eséllyel még a 250-270 watt körüli 13700K-t is kordában tudná tartani ilyen irreális körülmények között is. A többi mérésnél is leolvasható az előny, így bizony renderelés vagy épp játék közben is profitálhatunk a nagyobb radiátorból, a több ventilátorból.
Verdikt
Az i5-ös modellekhez még elég lehet a 240-es vagy a 280-as variáns is, ám az i7-es, 200 wattos szörnyekhez bizony már jobb választás lehet a 360-as vagy épp a 420-as Liquid Freezer II. Ár-érték arányban a piac egyik, ha nem a legjobbját kapjuk, egyedül a megosztó kinézeten kell kicsit túltennünk magunkat. A 6 év garancia is magáért beszél, az elmúlt években pedig be is bizonyította a cég, hogy nem viccelnek, ha támogatásról van szó. A felszerelése is gyerekjáték, melyben a részletes és mozgóképekkel teletűzdelt Manual is segít.
Pozitívum:
- Pazar ár-érték arány
- 6 év garancia
- Remek teljesítmény
- Egyszerű szerelhetőség
- Részletes leírások
- Ötletes megoldások (például. a cső mellett elvezetett ventilátor és ARGB csatlakozó)
- VRM hűtő a pumpán
Negatívum:
- Megosztó design
Értékelés:
10/10 – Kifejezetten ajánlott vétel
Nehéz lenne mást adni, mint 10/10-et, hiszen annak idején is hosszú kutatás előzte meg a 240-es modell megvásárlását a részemről. A 360-as példányért hatalmas köszönet az Arcticnak, az alábbi linken mindent megtaláltok az összes hűtővel kapcsolatban.