Nem titok, hogy egykoron a Wireless, azaz vezeték nélküli perifériákat komoly közutálat övezte. Nem véletlenül volt ez így. Legyen szó Bluetooth vagy 2.4 GHz-es rádióhullámokat használó technológiáról, pár évvel ezelőtt még egyáltalán nem voltak kiforrottak a Wireless perifériák. Olyan csúszásokkal, bemeneti késéssel, azaz input laggal találkozhattak a felhasználók, melyek az átlagos gamereknek is rengeteg bosszúságot okoztak. A profi, kompetitív játékosokról nem is beszélve. Az áttörést egyértelműen a Logitech G Pro Wireless egérhez és a cég Lightspeed technológiájához köthetjük. A rágcsáló gyakorlatilag a vezetékes egerek bemeneti késésével operált, mindezt pedig kábelek nélkül tette.
Azóta már nyugodt szívvel vásárolhatunk vezeték nélküli egereket vagy épp fejhallgatókat is, de manapság már a Wireless billentyűzetek is hódítanak. Azt sem szabad hinni, hogy a fejlődés megállt volna. Manapság már a kisebb gyártók is olyan technológiákkal szállítják az egereiket, hogy sok esetben a vezetékes perifériák is megirigylik. A villámgyors adatkapcsolatnak hála 2024-ben gyakorlatilag nem lehet különbséget tenni a vezetékes és vezeték nélküli egereket vizsgálva. A Cherry Xtrfy M64 Pro változatát már teszteltük nyáron, őszre pedig a testvére is megérkezett. Azt azért előre lehetett tudni, hogy a két egér között érdemi különbség csak a kialakításban lesz majd, így bizony ne lepjen meg senkit, ha a két teszt szövege nagyon hasonlít egymásra.
A csomagolás
Az Xtrfy és a Cherry 2022-ben fonódott össze. A svéd perifériagyártó és a német, leginkább mechanikus kapcsolóiról ismerős vállalat egyesítette az erőit. Ez már a dobozon is meglátszik. A korábbi, fekete-sárga színvilág helyett immáron egy fekete-piros színekkel átitatott doboz köszönt vissza ránk. A doboz elején láthatjuk az egér képét, a vállalat nevét és a legfontosabb adatokat. Szerencsére megmarad a korábbról már ismerős és tetszetős minimalista vonal.
A dobozt kinyitva rögtön szembesülhetünk azzal, hogy a kiegészítők listája is egész kellemes. Kapunk egy matricát, de a töltő és a vevőhöz járó kábel is ott figyel a dobozban. Ha ez nem lenne elég, akkor pedig tartalék PTFE talpakat is kapunk, melyek jól jöhetnek a vásárlást követő második, harmadik évben. A vevőegység egy vaskosabb darab, ám a 8000 Hz polling rate már megköveteli ezt, de egy igazán ütős funkciót is elhelyezett a vevőegységen a gyártó. Erről majd azonban egy kicsit később.
Az egér nyers specifikációi:
- Kialakítás: Szimmetrikus
- Szenzor: Pixart 3395
- Súly: 55 g
- Kapcsoló: Huano Transparent Blue Shell Pink Dot
- Talpak: PTFE
- CPI tartomány: 400–26 000
- Polling rate tartomány: 125/250/500/1000/4000/8000 Hz
- Lift-off distance: 1 mm / 2 mm
- Csatlakozás: 2.4 GHz wireless / USB
- Kábel: 1.8 m CHERRY XTRFY EZcord®
- Akkumulátor: 350 mA (akár 90 óra működés, a Standard Gaming Mode-ot használva)
Forma, design
Itt jönnek ki igazán a különbségek az M64 Pro változatához képest. Az egér méreteit tekintve 123mm-es hosszúsággal operál, a legnagyobb szélessége 61 mm, míg a magassága 39.5 mm a legmagasabb pontján. A hosszát tekintve tehát egy közepes egérről beszélhetünk, így viszonylag nagy igényt lefedhet. Az egér nem ergonomikus, de cserében teljesen szimmetrikus formával rendelkezik. Az azonban nem titok, hogy ezúttal is a jobbkezeseknek kedvez a cég, hiszen az oldalsó gombok az egér bal oldalán kaptak helyet. A gombok számán sem lepődik meg senki, a 2 fő gombon, a 2 oldalsó gombon és a görgőn kívül nem találunk gombot az egér látható oldalain. Az egér alig 55 gramm, melynek köszönhetően az érzékenyebb kezű felhasználóknak sem okozhat problémát a használata.
Az M64-hez hasonlóan a főgombok szintén lenyúlnak az egér aljáig, így az extrémebb fogással rendelkező játékosok is megtalálhatják a tökéletes pontot.A Huano Transparent Blue Shell Pink Dot kapcsolót a főgomboknál villannak meg igazán. A kattintási élmény remek és kellően határozott, de nem túl kemény. Az USB-C csatlakozó azonban nem az egér elején, hanem annak jobb oldalán, egy gumival lezárt nyílásban kapott helyet. Ezt már az M8 egéren is megtapasztalhatták a felhasználók, első olvasatra talán butaságnak tűnhet, de a mindennapi használat során teljesen működőképes megoldás. RGB fényekről ezúttal le kell mondanunk, csak egy visszajelző RGB ledet találunk az egér bal oldalát, az egér alján azonban felfedezhetünk még két extra gombot. A görgő és a görgetési élmény is remek volt. Kellően érezni az egyes fokozatokat, de nem okoz nehézséget a görgetés.
Nincs szoftver, nincs probléma
A Cherry Xtrfy hosszú évek óta a driver és szoftvermentes használatban hisz. Éppen ezért az egér alján egy eltolható kapcsolót és egy extra gombot találhatunk. Ezeknek a gomboknak és a különféle gombkombinációknak köszönhetően azonban gyerekjáték az egér finomhangolása. Minden fontos dolgot állíthatunk, legyen szó CPI/DPI értékről, a LOD mértékéről vagy épp arról, hogy milyen Polling Rate-en dolgozzon az egér. Bizonyos kombinációkkal pedig a MotionSyncet is ki/bekapcsolhatjuk, de a szenzormódok között is ilyen formában válthatunk, sőt, az akkumulátor töltöttségét is ilyen formában olvashatjuk le. Erről szerencsére részletes és közérthető tájékoztatást ad a Cherry Xtrfy weboldalán elérhető manual PDF.
8K polling rate és a szenzor
A PixArt neve mindig jót jelent, az utóbbi 2 évben rossz implementációval sem lehetett találkozni. A PixArt 3395 képében napjaink egyik legjobb legjobb vezeték nélküli szenzoráról beszélhetünk, gyakorlatilag tökéletes és kiakaszthatatlan. Akár 26000 DPI-ig is feltekerhetjük az egereket, nem mintha erre normális keretek közt szükségünk lenne. Mit sem ér a kiváló szenzor, ha az implementálás rossz. Ezért a MouseTester segédprogramjának segítségével mind az állítólagos polling rate értékeket, mind az egérszenzor viselkedését megvizsgáltuk. Az előzetes játéktesztek alapján nem számítottunk semmi problémára, szerencsére igazolták is a tökéletes működést a további vizsgálatok is.
Az egérhez egy igazán combos méretű vevő jár. Ezt egyrészt a 8000 Hz-es polling rate is indokolja. Bizony, az egér akár 8000 alkalommal is képes kommunikálni a gépünkkel másodpercenként. Ez már néhány alkalmazás és játék esetében probléma is lehet. Azt is fontos megemlíteni, hogy a 8000 eléréséhez már erős számítógépre van szükségünk, ahogy bizony a 240-540 Hz közötti képfrissítésű monitor sem árthat. A tesztek azonban itt sem okoztak csalódást, remekül hozta a 8000 Hz-es polling rate-et az egér a vezeték nélküli kapcsolaton.
Ha már vezeték nélküli kapcsolat, akkor érdemes megemlíteni a vevő egyik okos funkciójáról. Két apró LED-et rejtett el a vevőn a Cherry Xtrfy. Ennek köszönhetően nem csak az egéren, hanem a vevőn is láthatjuk, hogy milyen Pollling Rate és CPI/DPI értékkel dolgozik az egér. Ez olyan újítás, melynek lefejlesztése mindössze pár centet emészthetett fel, ám nagyobb gyártóknál sem sűrűn találkozni ilyennel.
Frissítés
Az Xtrfy weboldalán megtalálhatjuk a Reciever (vevő) és az egérhez járó, frissített firmware fájlokat is. Ezeket néhány kattintás feltelepíteni és futtatni, ám érdemes lehet ezt végigvinni az egér kibontása után. Esetemben az egér szoftvere a legfrissebb volt, ám a vevőnél szükség volt a frissítésre.
Verdikt
Cherry Xtrfy M68 Pro nevében a Pro nem csak marketing. Az egér minden olyan specifikációval rendelkezik, mely a felső kategóriában ma már elvárt. 8000 Hz polling rate, 55 gramm körüli súly és nem utolsó sorban hibátlan vezeték nélküli kapcsolat jellemzi. Mindezt pedig remek anyaghasználattal fejelte meg a gyártó. Komolyabb nyomás hatására sem recsegett, ropogott az egér. A TechPowerUP mérései pedig arra is rámutattak, hogy az Cherry Xtrfy M64 és az M68 Pro jelenleg a legkevesebb bemeneti késéssel rendelkező egér az egész piacon. Ugye, hogy Pro?! Az árcédula 140 euró, nem a belépő kategória, ám egy hosszú évekig is elketyegő, tényleg profi egeret kapunk a pénzünkért. Objektíven nézve a világ legjobb egerei között emlegethetjük a Cherry Xtrfy M68 Pro egeret, a többiről már az egyéni preferenciák (súly, forma) dönthetnek csak.
Pozitívum
- Szimmetrikus kialakítás
- Kiváló anyagminőség, masszív felépítés
- A 8K dongle a gyári csomag része, nem kell külön megvásárolni
- Kőstabil 8000 Hz-es polling rate vezeték nélküli kapcsolaton
- Top kategóriás teljesítmény, input lag
- Ajándék talpak, több tartozék
- Könnyű súly
- Szoftvermentes használat
- Több tartozék
- Remek görgetési élmény
Negatívum
- Kissé borsos árcédula
- Az akkumulátor százalékos kijelzéséhez azért néha jól jönne egy segédprogram
CHERRY XTRFY M68 PRO 8K WIRELESS – 10/10 – Elérhető: CHERRY XTRFY