
Az elmúlt években rengeteg periféria, komponens megfordult a tesztpadon. Ezúttal azonban egy új kategóriát sikerül bővíteni, mely nem más, mint a PC házak szegmense. Alapvetően két nagy csoportra oszthatjuk fel a PC tulajdonosokat. Vannak, akik akár a százezer forintos kategóriáig is hajlandóak elmenni egy-egy ház miatt, hiszen az asztal, a szoba, sőt az egész lakás díszeként gondolnak a számítógépre. Aztán persze ott a másik tábor is, akik minél olcsóbban szeretnék megúszni a történetet, ám ekkor sok esetben rengeteg bosszúságot tartogat az építés. Ahogy a többi komponens esetében, itt is érdemes lehet belőni inkább az arany középutat, azaz nem kell elmenni a 70-150 ezer forintos kategóriáig, de egy minimum szintet illik megütni. Szerencsére a 25-40 ezer forintos kategória már remek házakat ígér, nézzük is, hogy a DeepCool CC560 MESH V2 hogy teljesített egy gépépítés során.
Doboz, nyers adatok
Manapság már nem találkozunk csicsás, túl giccses dobozokkal egyik kategóriában sem, szerencsére a DeepCool sem tért vissza a régi szokásokhoz. Egyszerű, karton dobozban érkezik a gépház, a lényeg ebben az esetben egyértelműen a beltartalom lesz. A dobozon belül hungarocell öleli körbe a házat, így garantálva, hogy a szállítás során se sérüljön meg a termék. A házba elrejtve találjuk meg a tartozékokat, a csavarokat, a kis kézikönyvet, azaz a szokásos körítést. Erről nem is érdemes több szót pazarolni, jöjjenek is a tulajdonságok.
A DeepCool CC560 Mesh V2 adatai:
- Méret: 432 × 215 × 483 mm
- Tömeg: körülbelül 7,2 kg
- Mesh előlap
- Anyagok: ABS + SPCC (acél) + edzett üveg oldalpanel
- Támogatott alaplapok: ATX, Micro‑ATX, Mini‑ITX
- Bővítőhelyek: 7 db PCI slot
- Tápegység: ATX PS2 formátum, max. hosszúság 170 mm
- Gyári ventilátorok: elől 3×120 mm LED/ARGB, hátul 1×120 mm LED/ARGB (összesen 4 db)
-
Max ventilátor támogatás:
- Elöl: 3×120 mm vagy 3×140 mm
- Felül: 2×120 mm vagy 2×140 mm
- Hátul: 1×120 mm
- Tápegység felett: +2×120 mm
-
Radiátor / folyadékhűtés támogatás:
- Elöl: 120/140/240/280/360 mm
- Felül: 120/140/240/280 mm
- Hátul: 120 mm
- CPU hűtő max. magassága: 165 mm
- GPU max. hosszúsága: 370 mm
- 2×3,5″ HDD hely
- 2+1×2,5″ SSD hely (az egyik HDD hely alakítható át ilyen célra)
- Előlapi, I/O portok: 2x USB 3.0, Combo Jack
Kialakítás, anyagminőség
A fenti specifikációk remekül hangzanak, hiszen a Mesh előlap mindig üdvözölendő, ha jó hőmérsékleteket akar az ember, de az üveg oldallap is sokat hozzá tud tenni az összképhez. Szintén külön öröm, hogy a ház négy előre telepített, ráadásul ARGB támogatással rendelkező ventilátorral érkezik, melyek nem csak a megfelelő légáramlatról gondoskodnak, hanem bizony a külcsínhez is sokat hozzá tudnak tenni. Ezek külön megvásárolva sem lennének olcsók, így mindenképp üdvözölendő, hogy ajándékba kapjuk őket a gépházhoz. A ház anyagminőségére egyáltalán nem lehet panasz, rengeteg fém elemmel találkozhatunk, ahogy bizony még az üveg oldallapot tartó csavarok is gumigyűrűt kaptak a jobb illesztés és a kevesebb hibalehetőség érdekében.
A gyártó több szűrővel is ellátta a házat, a Mesh előlap kialakításánál fogva természetes módon is szűrőként viselkedik, míg a ház tetején és alján dedikált szűrőket is találhatunk. Ezek mágnessel rögzülnek a házhoz, így néhány másodperc alatt leszerelhetőek, megtisztíthatóak. Az anyagminőségre is ügyelt a gyártó, sehol sem találkoztam fém sorjákkal, a csavarok is remekül teszik a dolgukat. A ház súlya megáll 7 kiló környékén, míg bizonyos, hasonló méretű házak esetében ez inkább 9-12 kg körül alakul, ám nem járt semmilyen hátránnyal, nem hajlik a ház nagyobb, irreális erőfeszítés hatására sem.
I/O portok, extrák
A ház előlapi, azaz I/O csatlakozói hozzák az elvárt szintet. Két USB 3.0 csatlakozót és egy 4 pines, Combo Jacket is kapunk. Egy USB-C portnak még örültem volna, hiszen egyre jobban kezd elterjedni az univerzáliss csatlakozó, ám az most lemaradt. Ezeken kívül pedig a bekapcsoló gomb és egy LED gomb kapott helyet. Az előbbit nem igazán kell magyarázni, az utóbbi azonban már egy fokkal izgalmasabb történet.
A házban ugyanis helyet kapott egy miniatűr ARGB/Ventilátor elosztó, azaz hub is, így a LED gomb segítségével az összes ventilátor színét, effektjeit egy lenyomással állíthatjuk. A ventilátorok ráadásul ARGB daisy chain lehetőséget is kaptak, így a processzorhűtő vagy akármilyen másik eszköz ARGB ventilátorát is rá lehet erre a körre kötni néhány másodperc alatt. Ez nagyszerű ötlet volt, hiszen jelentősen megkönnyítik a kezdő felhasználók dolgát. A ventilátorok előre bekötve érkeznek, így neked már csak két dolgot kell tenned. Egyrészről a HUB-ot árammal ellátni egy SATA tápkábel segítségével, másrészről pedig az alaplap egyik ventilátor csatlakozójára kötnöd a HUB-ot. Ezek pár másodperces lépések, jár a piros pont, hogy a ventilátorok és ARGB csatlakozók összekötésével már nem a felhasználónak kell foglalkoznia.
Szerelési tapasztalat
A számítógépházba egy teljesen átlagos ATX gép/alaplap került beépítésre, egy szintén átlagos méretnek örvendő CPU hűtővel, egy 2.5-es SSD-vel és egy dedikált GPU-val megfűszerezve. Azt kell mondanom, hogy valóban gyerekjáték volt az építési folyamat. Alaplap támasztékokkal nem kellett foglalkozni, hiszen gyárilag az ATX méret támogatott, ahogy bizony a táp becsavarozása is megvolt pár másodperc alatt. Az SSD rögzítése szintén pillanatok alatt megtörténhet, hiszen a ház oldalára felkerülhet ezekből két darab is, mindössze négy csavar segítségével. A kábelek elvezetése is könnyen megoldható, a hátoldalról több útvonalon keresztül is visszavezethetjük őket az alaplaphoz vagy éppen a videokártyához. Kellően nagy térrel rendelkezik a ház ahhoz, hogy akkor is vissza lehessen pattintani a fém oldallapot, ha sok-sok kábelt kell elvezetnünk alatta. Az üveg oldallap levétele sem igényel nagy tudást, mindössze a négy, gumírozott csavart kell kicsavarozni és máris hozzáférhetünk ahhoz az oldalhoz is.
Ahogy fentebb már említettem, az ARGB ventilátorok bekötése is néhány másodperc alatt abszolválható folyamat, hiszen a gyártó jelentősen megkönnyítette a dolgunkat a hubbal és az előre kábelezéssel. Amire érdemes lehet odafigyelni, hogy ezek vezérlése ‘DC’ módon történik (3 pin), nem pedig ‘PWM’ (4 pin) módon, így az alaplap BIOS-ában vagy az általad használt ventilátorkezelő alkalmazásban ennek megfelelően kell beállítani a vezérlést. Ezt követően akár ultra halkra is beállíthatjuk a ventilátorokat, hiszen rengeteg teret enged ennek a DC vezérlés is, akkor is, ha kevésbé kifinomult, mint a PWM. Alapvetően teljesen pozitív volt tehát a szerelési tapasztalat, gyorsan kivitelezhető, kevésbé rutinos felhasználóknak sem lesz gondja az építéssel.
Verdikt
A DeepCool CC560 Mesh V2 tehát egy jól szellőző, nagyon jól szerelhető, középkategóriás ATX mid-torony ház. Remek választás lehet azok számára, akik kellemes megjelenésre vágynak, miközben az airflow, azaz a levegő áramlása is fontos számukra. A Mesh előlap mindig üdvözölendő, hiszen sokkal jobb belső hőmérsékletet tud teremteni a hardvereknek, mint a zárt előlapos változatok, ez pedig a nyári melegben kiemelten fontos lehet. A négy ARGB ventilátor szintén remek adalék ebben az árkategóriában, főleg, hogy a gyártó egy mini elosztóval is megfűszerezte. Az anyaghasználat és azok minősége is kellemes, ez már nem az a szint, ahol sorjás szélekkel találkozol.
Pozitívum
- Mesh előlap, azaz jobb légáramlás és kellemesebb hőmérsékletek
- Jó anyaghasználat
- Gyári ARGB ventilátorok, abból is négy darab
- ARGB/Ventilátor elosztó, azaz hub
- Fehér színben is elérhető
- Üveg oldallap
- Könnyen szerelhető
- Korrektül felszerelt I/O panel
- Bőséges hely a videokártyának és a CPU hűtésnek is
- Előre akár 360 mm-es radiátor is felfér, de felülre is szerelhető egy 280 mm-es radiátor
Negatívum
- USB-C elfért volna még az I/O panelen