Manapság elérkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy bizony a bőség zavara köszöntött be a mobiltelefonok piacán. Ez természetesen bizonyos szempontból remek hír, hiszen rengeteg modell közül lehet válogatni, ám ennek köszönhetően kiigazodni sem könnyű az aktuális felhozatalon. Ez különösképp igaz a 100 ezer forint alatt árkategóriában, ahol bizony akár 5-10 ezer forintnyi eltérés is komoly előnnyel vagy épp hátrányokkal járhat, melyek a használat során hamar visszaüthetnek. Azon már senki nem lepődik meg, hogy a középkategóriában vagy a flagship mezőnyben hibátlanul teszik a dolgukat az Android készülékek, ám, ha minden forint számít, akkor alaposan át kell nézni a felhozatalt. 100 ezer forintos mezőnyben új készülékeket vizsgálva csak Android platform jöhet szóba, ez nem is kérdés.
Mely specifikációk számítanak a legjobban?
Az Android több mint 3 milliárd eszközön fut világszerte, legyen szó mobiltelefonokról, tévékről vagy éppen autókról. Széles körű kompatibilitásának köszönhetően gyakorlatilag bármilyen hardveren elfut. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden kiadott eszközön remek lenne a felhasználói élmény. Mint minden operációs rendszer, úgy az Android is a minél gyorsabb hardvereken érzi a legjobban magát. Telefonok esetében a processzor nyers erejét, a rendelkezésre álló memória, azaz a RAM méretét és a háttértár, azaz a ROM sebességét érdemes górcső alá venni.
Ebben az árkategóriában még a kijelző felbontása is kritikus pont lehet. Természetesen a magas felbontás jobb és szebb képet eredményez, ám ezzel együtt több munka is hárul a grafikus folyamatokért felelős chipre, azaz a GPU-ra. Minden egyes extra képkocka extra számítási kapacitást követelhet meg. Ha a GPU nyers ereje nem elegendő, máris utat nyitottunk a kellemetlen felhasználói élményhez, az akadozó menühöz, a döcögő animációkhoz. Kevésbé hozzáértőként azonban semmit nem mondanak ezek a számok, így érdemes lehet külső segítséget is igénybe venni.
Mit kapunk most 100 ezer forint alatt?
Nem titok, hogy évekkel ezelőtt nem volt túl kegyes az Android belépő kategóriája. Sokan ehhez a korszakhoz kötik a rossz élményeiket, melyekért első sorban a gyártók felelősek. Egyszerűen kevés volt a hardver az Android élvezhető futtatásához, melynek köszönhetően komoly csorba eshetett és bizony esett is a felhasználói élményen. A jó hír, hogy az elmúlt években ez a veszély elhárult, bátran lehet választani a 100 ezer forint alatti készülékekből. 2025-ben már az olcsó modellek is kellemes sebességgel kecsegtetnek, miközben a kamerák is remek képeket és videókat lőnek, de már az OLED technológia is fellelhető ezen az árszinten, méghozzá 120 Hz-es képfrissítéssel megtámogatva.
Egy ideje már a szoftveres támogatási idő sem kérdéses, hiszen az olcsó telefonok mellé is 2-3 főverzió frissítés és akár 5 évnyi biztonsági frissítés jár a legtöbb gyártó esetében. Ennek köszönhetően garantáltan nem kell eldobnod a készüléket egy-két év után, hiszen hosszú ideig kiszolgálják a felhasználót az elmúlt másfél évben érkezett modellek. Összegezzük is, hogy milyen körítésre érdemes készülni a 100 ezer forint alatti árkategóriában:
- Bőséges, 6-8 GB memória már ezen az árszinten is rendelkezésre áll, így nem lesz probléma több alkalmazás futtatásával sem
- Akár OLED kijelzővel is találkozhatunk, melyek remek fekete színekkel és végtelen kontraszttal ad hozzá a felhasználói élményhez
- 120 Hz-es képfrissítés sem ritka, melynek köszönhetően az animációk még folyamatosabbak, simábbak lehetnek
- Játékok futtatására is alkalmasak ezek a készülékek
- A fényképezési, videózási képességekre sincs már panasz
A fentiekből kiderülhet tehát, hogy bátran lehet választani a 100 ezer forintos kategória alatt, így érdemes lehet megkukkantani néhány konkrét modellt is.
CMF Phone 1 – 68 000 forint
Ha a CMF rövidítés elsőre nem indít be semmit nálad, azt meg tudjuk érteni. Ha azonban már a Nothing vagy a OnePlus szavakat említjük, akkor máris árnyaltabb lehet az összkép. A CMF Phone a Nothing leányvállalata, mely a belépő kategóriás telefonokra fókuszál. A Nothing alapítója pedig évekkel ezelőtt a OnePlus sikeréért felelt, így régi motorosról beszélhetünk. Ez bizony meg is látszódik a telefon specifikációin:
- A készülék lelkét egy MediaTek Dimensity 7300 processzor adja, 8 GB memóriával megfűszerezve
- A belső memória mérete is hatalmas, 128 GB-nyi adattal tölthetjük meg a telefont
- MicroSD bővítésre is lehetőség van, ha mégsem lenne elegendő a 128 GB-nyi tárhely
- A telefon ékkövét azonban a 120 Hz-es képfrissítéssel felvértezett AMOLED panel adja
- A képekért pedig egy 50 megapixeles főkamera felel majd, ahogy bizony a 16 megapixeles előlapi kamera is jól jöhet
A fenti specifikációknak köszönhetően a CMF Phone 1 remek felhasználói élményt kínál. Ha ez nem lenne elég, akkor érdemes lehet megemlíteni, hogy a telefon az Android 15 alapokra épülő Nothing OS 3.0-t futtatja. Ez napjaink egyik legletisztultabb és nem utolsó sorban leggyorsabb rendszere, mely szintén remek érv lehet a telefon mellett. Egyedüli hátrányként az NFC és a sztereó hangszórók hiányát lehet felróni a telefonnak. Játékok futtatására is befogható a telefon, még a Fortnite is elfogadható képkockaszámmal fut a telefonon.
Xiaomi Redmi Note 14 5G – 75 000 forint
A Xiaomi régi motoros az iparágban, a Redmi széria pedig mindig is pénztárcabarát telefonokat ontott ki magából. Nagy meglepetésre ezúttal sem érdemes készülni, az alábbi specifikációkkal vértezték fel a Note 14 5G készüléket:
- A készülékház alatt egy MediaTek Dimensity 7025 Ultra kapott helyett, ezúttal is 8 GB-nyi memóriával karöltve
- A belső memóriát itt sem spórolta el a gyártó, 256 GB-nyi ROM vár arra, hogy feltöltsék tartalommal
- MicroSD bővítés itt is opció, ha valakinek nem lenne elég a 256 GB
- A kijelzőt illetően itt sem finomkodott a gyártó, hiszen egy 120 Hz-es, AMOLED panel köszönt vissza ránk a telefon előlapján
- A képekért egy 108 megapixeles szenzor felel majd, melyet 8 és 2 megapixeles segédkamerák segítik a mindennapok során
Itt már bizony a CMF Phone 1-ből hiányolt NFC-t is megkapjuk, ahogy a sztereó hangszórók sem maradhattak le a repertoárból. Ellenérvként felmerülhet a HyperOS felület, mely a kelleténél talán egy fokkal több gyári programot és átalakítást tartalmaz. Efelett azonban könnyűszerrel szemet lehet hunyni, főleg ha a hardveres körítés ennyire rendben van.
Samsung Galaxy A36 5G (SM-A366B) – 100 000 forint
Természetesen a Samsung sem maradhat le a listáról, hiszen ők képviselik a második erőt az Android készülékek között. Szerencsére nem csak a flagship kategóriában alkotnak, hanem bizony az alsó kategóriát is évek óta ellátják remek telefonokkal. A friss, 256 GB / 8 GB felszereltségű Galaxy A36 több ízben is 100 ezer forint alá merészkedett hazánkban, jelen pillanatban is ennyiért találhatjuk meg a boltok polcain. Nézzük is, hogy milyen a hardveres körítés:
- A Samsung egy Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 processzora bízta a telefont, ebben az esetben is 8 GB memóriával gazdálkodhat a rendszer
- A tárhely 256 GB, ám ezúttal ez nem bővíthető
- A kijelző egy 120 Hz-es, magas fényerővel rendelkező OLED panel
- A remek fotók és videók készítéséért pedig egy 50 megapixeles főszenzor felel majd a telefon hátoldalán
A telefonból elérhető 128 GB-os, 6 GB RAM-mal felszerelt változat is 83-85 ezer forint környékén, ám a több memória és tárhely megérheti a 15 ezer forintos felárat. Hardveresen nézve a Snapdragon 6 Gen 3 a középkategória egyik legerősebb chipje, sokan jobban is preferálják, mint a MediaTek processzorait. A szoftveres támogatásra ezúttal sem lehet panasz, hiszen 6 évnyi főverzió frissítést garantál az óriáscég, ám a Xiaomi-hoz hasonlóan a Samsung is előszeretettel tömi tele gyári alkalmazásokkal a telefont.
Bőséges a választék
Jól látható a fenti listából, hogy igazán kellemes telefonokat találunk már a 100 ezer forint alatti ársávban. Remek processzorok, OLED képernyők és legalább 6 GB memória várja a potenciális vásárlókat. Eljutottunk oda, hogy ebben az árszegmensben is az egyéni preferenciák dönthetnek a telefon sorsáról. Ha a letisztult rendszereket kedveled, akkor remek opció lehet a CMF Phone 1, míg ha az elképesztően jó szoftveres támogatás a legfontosabb, akkor a Samsung is jó választás lehet. Ha pedig az ár-érték arányt szeretnéd maximalizálni egy kicsit túlzsúfoltabb rendszerrel karöltve, akkor a Xiaomi Redmi sorozata is remek opció lehet számodra.