
Az Xtrfy még 2022-ben fonódott össze az ikonikus Cherry céggel. Úgy tűnik, hogy igazán kellemes kapcsolat kezdete volt ez, hiszen azóta több szinten is bizonyított a gyártó. Az M64 Pro 8K és M68 Pro 8K egereik jelenleg a legjobbaknak tekinthetőek a beviteli késést vizsgálva a piacon. Bizony, olyan gyártókat is megelőznek, mint a Logitech vagy épp a Razer. Ezt pedig bizony nem csak a marketinganyagok igazolják, hanem olyan külsős oldalak mérései is, mint a TechPowerUP.
A Cherry kapcsolatban azonban van még egy hatalmas előnye. Ez pedig nem más, minthogy a portfólió is jelentősen tudott bővülni. Korábban leginkább az egér-billentyűzet-fejhallgató hármason mozgott a cég, ám a mostani porfólióban például kétféle mikrofon is elérhető. Ezek közül az olcsóbb és elérhetőbb modell járt most tálunk. Az NGALE R előzetes specifikációja és az árcédulája elárulja azonban, hogy nem egy belépő modell ez sem. Nézzük is, hogy mit tud.
A csomagolás
Az Xtrfy és a Cherry 2022-ben fonódott össze. A svéd perifériagyártó és a német, leginkább mechanikus kapcsolóiról ismerős vállalat egyesítette az erőit. Ez már a dobozon is meglátszik. A korábbi, fekete-sárga színvilág helyett immáron egy fekete-piros színekkel átitatott doboz köszönt vissza ránk. Ez bizony a mikrofon dobozánál is így maradt. A dobozon láthatjuk a mikrofon képét, illetve a specifikációk listáját is. A piros-fekete színkombináció mindig is remek kombinációnak számított.
A dobozt kinyitva két dolgot szűrhetünk le. Egyrészt a kellemes habszivacs biztosan sérülésmentes állapotban őrzi meg számunkra a mikrofont a legvadabb futárok keze között is. Másrészt, ami hamar feltűnhet, az a kiegészítők hiánya. Ez azonban valójában pozitívum. Olyan szinten plug & play az Xtrfy mikrofonja, hogy nem sok kiegészítőre van szükség. A mikrofon egy remek kis talapzatra szerelve érkezik, de ha ezt később lecserélnék, azt is megtehetjük, hiszen 3/8” állványokkal kompatibilis. Ezen kívül pedig némi leírást és egy USB-C – USB-A kábelt találunk a csomagban, mely szintén jó jel, hiszen elárulja ez, hogy nem kell külső hangkártyával vacakolnunk, mindent intéz majd a mikrofon.
A mikrofon nyers adatai az alábbiak:
- Típus: Kondenzátor
- Karakterisztika: Cardioid
- Súly: 419 g, talppal együtt
- Kapszula mérete: 16 mm
- Frekvencia tartomány: 20–20 000 Hz
- Mintavételezés: 96 kHz/24-bit
- Kimenetek: USB-C, 3.5 mm-es jack
- Világítás: Állítható RGB
- Méretek: 100 x 86 x 193 mm
- Kábel: 2 m USB-C <> USB-A
- Kompatibilitás: Win 7/Mac OSX 10.7 vagy frissebb
Forma, design, RGB
Ha tippelnünk kellene, akkor a mikrofon designja kicsit megosztó lehet. Valakinek vagy bejön ez a retro jegyeket felvonultató forma vagy pedig nagyon nem. Mi az előbbi tábort képviseljük, de meg tudjuk érteni azt is, akit a modernebb formák vonzanak. Kellően kompakt kialakítással rendelkezik, így kisebb asztalokon is gond nélkül elfér majd. A kompaktsága a hordozhatóságát is megkönnyíti, sokat utazó streameknek, netán podcast készítőknek is kiváló választás lehet.
Ha már design, nem mehetünk el az RGB mellett sem. A mikrofon rengeteg beépített effekttel rendelkezik. Az alapvető színek mellett pazar árnyalatokkal is képes operálni, pillanatok alatt az asztal dísze lehet a mikrofon. Természetesen a színek fényerőssége is állítható több lépésben, de akkor sem kell csüggedni, ha nem szeretjük a fényáradatot. Teljesen kikapcsolt móddal is találkozhatunk, mely az általános használat alatt nem zavarja a vásárlót.
Bemenetek, gombok
Kezdjük is a gombokkal, ebből nem sokat találunk a mikrofonon. A mikrofon elején egy potmétergombot találunk, melynek segítségével a mikrofon bemeneti hangerejét tudjuk állítani. A mikrofon tetején találunk egy érintőgombot, mely két funkciót is vezérel. Röviden megnyomva némítja a mikrofont, mely ekkor egy erős piros fénnyel jelzi is a némítás tényét. Hosszan megnyomva pedig a normál és a low-cut EQ-k között váltogat a mikrofon. Utóbbi főleg akkor jöhet jól, ha még jobb zajszűrést szeretnénk, leginkább játék közben. Ezen kívül pedig az RGB effektek váltogatásáért felelős gombot találjuk a mikrofon hátulján.
Kimenetből kettőt találunk. A hátoldalon hamar megpillanthatjuk az USB-C és Jack kimeneket. Előbbi a hangunk átviteléért felelős, a jack pedig annak monitorázására szolgál. Egy fejhallgató csatlakoztatásával pillanatok alatt monitorozhatjuk a hangot, mely szintén jól jöhet, ha az adott laptopon például kevés kimenet áll a rendelkezésünkre. XLR kimenetet itt nem érdemes keresni, csak és kizárólag USB lehetőség van.
Visszajelzés, driver ide nem kell
Ez némi átfedést mutat a gombokkal. A potméterrel gyakorlatilag mindent tudunk állítani, melyről remek visszajelzést ad a mikrofon. Lenyomva zöld vagy kék fénnyel jelzi a mikrofon vagy a fejhallgató kimenet hangerejét. A potméter feletti kis LED-ek működés közben a hangerősségnek megfelelően villannak fel, azaz túl nagy zaj esetén már a sárga és piros LED-ek is felélednek. A némítás gombot lenyomva pedig pirosban úszik a mikrofon, így lehetetlen nem észrevenni, hogy aktivizáltuk az instant némítást. A mikrofon szintén kék és zöld szín felvillantásával jelzi vissza, hogy az EQ melyik módban van, azaz alap vagy low-cut-e az üzemmód. Driver ezúttal sincs, ám a fenti visszajelzéseket hamar kitanulhatjuk a manual PDF felcsapásával, így nincs is szükség semmilyen felesleges, gyári programra.
Hang – Egyszerű gamer fejhallgató vs. Xtrfy
A lenti két hanganyag azonos időben lett felvéve. Az egyik a HyperX Cloud 2 Wireless fejhallgató, míg a másik értelemszerűen az Xtrfy mikrofonja. Natív kimeneti felvétel, így a hangerő kicsit hangos lehet (-igencsak ajánlott lehet a csúszkát 10-20% környékére rakni a lejátszón!-), illetve zajcsökkentés sem történt, ám így minden extra rásegítést kikerültünk.
HyperX Cloud 2 Wireless
Xtrfy Ngale R
Ég és föld a különbség a két mikrofon között, ez jól hallható a mintákból. Xtrfy esetében talán még egy kicsit túl érzékeny alapjáraton a mikrofon, ám ezen lehet alakítani.
Verdikt
Az Xtrfy Ngale R nagyszerűsége az egyszerűségben rejlik. Nincs driver, nem kell külön hangkártyával vacakolni. A csomag tartalmát képezi a talapzat, illetve a pop-filter is gyakorlatilag beépített. USB kimenet minden számítógépen van, de ha kell, akkor USB-C – USB-C kapcsolattal is remekül működik a mikrofon. A RETRO design lehet megosztó, ám ha tetszik, akkor pillanatok alatt az asztal dísze lehet, főleg, ha az RGB színek is életre kelnek.
Pozitívum
- Remek, retro design
- Gyönyörű RGB fények
- USB csatlakozás
- Közérthető kezelhetőség
- Dedikált némítás gomb
- Remek visszajelzések
- Beépített pop-filter
- Két EQ beállítás
- Plug and play, nincs szükség driverre
Negatívum
- Kissé borsos árcédula